DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ 
 

İnsanların “Yaşlı Sağlığı” konusunda bilinçlendirilmesi ile sağlık ve sosyal açıdan yaşam standartlarının yükseltilmesine dikkat çekmek amacıyla; Birleşmiş Milletler,  1990 yılında aldığı bir kararla 1 Ekim tarihini Dünya Yaşlılar Günü ilan etmiştir.           

Son yıllarda yaşlı nüfusunda meydana gelen artışlara paralel olarak, yaşlıların yaşadığı sağlık sorunlarında toplumun bilinçlendirilmesi ve yaşlılarımızın daha çok hatırlanması için ülkemizde de kutlanmaktadır. 
            Ülkemizin ilerlemesinde, gelişmesinde vermiş oldukları emeklerin bilincinde olarak yaşlılarımızın, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak genç nesillerin ve devletimizin öncelikli görevleri arasındadır. Yaşlısına, özürlüsüne, muhtacına, yeterince kaynak ayıramamış bir devletin medeniyeti, gelişmişliği söz konusu olamaz.       

Yaşlılarımızın toplum içerisinde daha saygın olmaları ve hayatlarını daha rahat, daha mutlu sürdürmeleri için her türlü tedbiri almaya mecbur olan devletimiz, sosyal güvenlik şemsiyesini genişleterek bakım, barınma ve sağlık sorunlarının çözülmesi için gereken düzenlemeleri yapmalıdır.

            Her yaş döneminin kendine has özellikleri ve güzellikleri vardır. Yaşlanmak her şeyden elini çekip, bir kenarda ölümü beklemek anlamına gelmiyor. İnsan hangi yaş döneminde olursa olsun yapacağı güzel ve hayırlı şeyler vardır. Yaşlılarımız yeni nesillerin önünde canlı örnekler, evlerimizin bereketi, ışığıdır. Dahası varlığı şerefimiz olan yaşlıları kaybedince arkasından gözyaşı dökmeden kıymeti bilinmeli ve onlara hissettirilmelidir.

                    Kültürümüz, aksakallarımıza verilen değer ile yaşatılır. Yaşlısına hürmet etmeyen, saygı göstermeyen toplumlar köksüz çınar gibidir.

                 “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”  diyen ecdadımızın öğütünden yola çıkarak gencinden yaşlısına kadar bütün vatandaşlarımıza gözümüz gibi bakalım… Yarın çok geç olabilir…

Biz de Yaşlılarımızın  “Yaşlılar Günü”nü  kutlar, saygı ve  hürmetlerimizi sunarız.  
 

 

 

 

 

 

 

                                                                                   Osman ÖZDEMİR

                                                                     Türk Emekli-Sen

                                                                                  Birleşik Emekliler Derneği                                                                                                    Genel Başkanı