İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERNEKLERİNDEN KONFEDERASYONUMUZA ZİYARET

Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu , Marmara İSG Platformu ve EGE İSG Platformu yöneticileri Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı aynı zamanda Ulusal İş Sağlığı Güvenliği Konseyi üyesi Önder Kahveci’yi ayrı ayrı ziyaret etti.

Yaptıkları çalışmalar ve faaliyetlere ilişkin bilgiler veren Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu yetkilileri Genel Başkanımız İsmail Koncuk’a da bir dosya sundu.

KONCUK: ÜLKEMİZDEKİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DUYARLILIĞINI ARTIRMALIYIZ

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Genel Başkanımız İsmail Koncuk ise,; Endüstri devriminden sonra ortaya çıkan ana etmenlerden bir tanesi  de insanların daha uygun koşullarda çalışabilmesinin sağlanmasıydı. Bu bakımdan iş sağlığı ve güvenliği bizim için son derece önemlidir. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesi sizler gibi platformların örgütlenerek duyarlılığı artırmasıyla daha da güç kazanacaktır. Bu bakımdan yapmış olduğunuz faaliyetler aynı zamanda sendikacılığa da katkı anlamı taşımaktadır. Bu çerçevede çalışmalarınızda sonsuz başarılar diliyor, Türkiye Kamu-Sen olarak elimizden gelen her türlü desteği sunacağımızı bir kez daha yineliyorum” dedi.  

KAHVECİ: UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMALI, ERTELEMEDEN VAZGEÇİLMELİDİR

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Ulusal İş Sağlığı Güvenliği Konseyi üyesi Önder Kahveci’yi de ziyaret eden heyet, 1 Temmuz 2017 olarak belirlenen kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerleri için İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli görevlendirme yükümlülüğü 1 Temmuz 2020’ye ertelenmek istenmesi ile ilgili olarak görüş alış verişinde bulundular.

Bu düzenlemenin TBMM’den geri çekilmesini isteklerini dile getiren ve bu konuda destek isteyen dernek yöneticilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Bu son ertelemeyi kabul etmemiz mümkün değil. TBMM nezdinde girişimlerde bulunduk. Bu durumun mutlaka STK’larla görüşülmesi gereklidir. 22 Haziran’da toplanacak İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi’nde bu konuyu gündeme getireceğim. Umarız itirazımız ve uyarılarımız dikkate alınır, bu yanlıştan geri dönülerek iş sağlığı ve Güvenliği konusunda yapılacak bu ertelemeden vazgeçilir' dedi.