2011   Yılı   maaş   artışlarını   belirleyecek   olan     Toplu   Görüşme   süreci 15 Ağustos 2010 tarihinde başlayıp 29 Ağustos 2010 tarihinde sona ermiştir. Bu süreci yeni umutlarla, yeni hayallerle bekleyen Türk Emeklisi sükûtu hayale uğramıştır. 2011  yılında memur emeklisinin maaşına yansıyacak olan zam oranı 4+4= %8 olarak belirlenmiştir. S.S.K ve Bağ-Kur emeklisine ise bu oranın altında zam yapılacağı siyasi iradenin beyanlarından anlaşılmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık on milyon emekli vatandaşımız yaşamaktadır, bu sayının üzerine yalnızca eşlerini eklediğin zaman yirmi milyon nüfusa tekabül etmektedir. Bu da sandığa yansıyacak yirmi milyon oy demektir. Bunu farkında olan siyasilerimizin iştahı kabarmış ve meydanlarda emeklilerle ilgili söylemleri ön plâna çıkarmışlardır.

Günümüzün şartlarında Türk Emeklisinin %80 açlık sınırının altında aldığı maaşla kıt kanaat hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

2011 yılı için emekliye reva görülen artış bu güzel insanların hiçbir yarasına merhem olmayacak ve emekliler, gelecek yılda da sürünmeye devam edecekler, yıl boyunca temel gıda maddelerine sık sık yapılan zamlar emekliye umutsuzluğa sevk etmiş ve yaşama sevincini tüketmiştir. Mübarek ramazan ayında evinde bir tas çorba kaynatmanın sıkıntısını çeken, bayram nasıl geçecek endişesi duyan emekliler, iftar çadırlarının kuyruklarındaki saflarını alarak çile doldurmaya devam etmektedir.

Emekli kardeşim lütfen silkelen ve kendine dön hiç kimse senin üzerinden siyasi hesap yapmasın. Teşkilâtlan ve güçlü ol, kendi hakkını kendin ara.

Mübarek ramazan bayramınızı canı gönülden kutlar, hayırlara vesile olmasını yüce mevlâdan niyaz ederiz.

Nalan Huriye AKCAN  Osman ÖZDEMİR
Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Türk Emekli-Sen Genel Başkanı