Türkiye Kamu-Sen Arge Merkezinin yaptığı araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin günlük iftar maliyeti 59.03.-TL olarak hesaplanmıştır.  29 günlük iftar maliyeti 1711.87.-TL/Ay ‘dır.

Ortalama emekli maaşlarının 1600.-TL/Ay altında olduğu bir dönemde, sadece iftar bedelinin bu kadar yüksek olması emeklileri perişan etmektedir.

Bunun üzerine elektrik,su,ısınma,giyinme,temizlik gibi zorunlu harcamalarda eklenince aylık en düşük gider 2500.- lirayı bulmaktadır.

Emekli maaşlarımız iftar bedelini bile karşılayamazken; sahurda ne yiyeceğiz, ev kirası ve diğer giderlerimizi nasıl karşılayacağız?

Yıllardan beri emekli maaşının düşük olduğunu söylüyoruz. Çalışırken aldığımız ek ödeme, döner sermaye, ek ders, ikramiye gibi ödemeler, emekli olduğumuz anda kesiliyor. Bu haksızlık yüzünden emekli maaşları düşük kalıyor emekliler  bir ramazan ayını bile gönül rahatlığı içinde geçiremiyor.

Huzur içinde bir Ramazan geçirmek emeklinin de hakkı olmalıdır. Hiç olmazsa Ramazan ayında emeklilere 500.-TL Ramazan yardımı yapılmalıdır.09.06.2016