Yaşamımızın ilk anından başlayarak bizleri sevgi, şefkat ve ilgiyle büyüten annelerimiz, aynı zamanda ilk öğretmenlerimizdir.

Annelerimiz, yetiştirdikleri kuşaklarla toplumun biçimlenmesinde en büyük rollerden birini üstlenmektedir. Bu yönüyle annelik, yalnız aileyi değil, tüm toplumu ve insanlığı ilgilendiren evrensel boyut kazanmaktadır.

Annelik özünde sadece sevgi ve şefkat bulunan dünyadaki en yüce duygudur. Annenin görevi çocuğunu dünyaya getirdiğinde bitmez; daha başka ve daha anlamlı bir boyut kazanır

Doğduğu andan itibaren toplumsal yaşama dâhil olan çocuk, psikolojik olarak da sevgiyle, ilgiyle beslenmek zorundadır.

Çocuk bütün bunların yanı sıra toplumsal yaşamda kendisini etkin kılacak, eğitime ve öğretime gereksinim duyar.

Çocukların çağdaş yaşamın gereklerini kavrayarak; kendi kaderlerini biçimleme yetisine sahip bireyler olmalarında annelerin büyük katkısı vardır.

İnsanların kendilerine ve birbirlerine karşı sorumluluklarını yerine getirebildikleri toplumlarda geleceğe hazır olmamak gibi bir sorun yaşanmayacaktır.

Türk kadını her zaman kendisinden önce yardıma muhtaç olana el uzatan ve paylaşmayı seven kişilik özelliği göstermiş; öncelikle insan, sonra da anne olarak sağlıklı nesiller yetiştirmiştir.

Annelerimizin yılın sadece bir gününde değil; 365 gününde de hatırlanması bizlerden hiçbir şeyi esirgemeyen fedakâr annelerimiz için fazla olmayacaktır.

Bizler de en değerli varlıklarımız annelerimize sonsuz sevgi, saygı duyarak onların her zaman yanında olmalı, zor günlerini ve tüm güzellikleri onlarla paylaşabilmeliyiz.

Bu düşüncelerle başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor; selâm ve sevgilerimizi iletiyoruz. 08.05.2011

Nalan Huriye AKCAN  Osman ÖZDEMİR
Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Türk Emekli-Sen Genel Başkanı