TÜİK hesaplarına göre şubat ayı enflasyonu TÜFE 0,71, Emeklinin Pazar enflasyonu ise % 20,4 artış gösterdi. Ocak ayında pazarda 26 çeşit ürün üzerine yapılan fiyat araştırmasına göre, aynı ürünlerin fiyatları şubat ayında % 20,4 artmış durumda. TÜİK enflasyonu hala % 0,71 diyor.

Emekli için yiyecek ve kira fiyatları önemlidir. Emekli yiyeceğini, günlük alır. Günlük fiyat artışlarından etkilenir. Ev kirası, maaşının yarısını alır götürür, ondan çok etkilenir. Bunlara gelen zamlar emekliye büyük darbedir.  Pinpon topunun fiyatı, bilgisayar cip’inin fiyatı bizi ilgilendirmiyor. Enflasyon hesaplarında gıda ve ev kirasının katsayısını yükseltin.

Son günlerde dolar yükseldi, piyasada fiyatlar yükseldi. Maaşlarımız eridi, satınalma gücümüz bir kez daha düştü.

Rakamlar emeklilerin % 90’ dan fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığını gösteriyor. Biz emekliler, maaş seviyelerinin belirlenmesinde açlık ve yoksulluk kriterlerine bakılmasını istiyoruz.

Biz artık yıllardır verdiğimiz emeğin, ödediğimiz sosyal güvenlik primlerinin gerçek anlamdaki karşılığını istiyoruz.

Satınalma gücümüzü eridi, yok oldu, açlıkla karşı karşıyayız.Çay simit hesabı yaparak iktidara gelenler, bugünde üç öğün çay simit yesek bile; ev kirası, elektrik, su parasını ödeyecek gücümüz hiç ama hiç yok. Ne kadar feryat etsek duyarsınız, kendimizi yırtsak faydasız tonundaki, duyarsızlıktan kurtulun artık.

Emekli  maaşlarına %12 ek zam, promosyon çığlığımızı duyun duyun duyun…