Dünyayı sarsan EKONOMİK KRİZ Sayın Başbakan’ın söylediği gibi TÜRKİYE’ yi TEĞET geçmeyip, tam kalbinden vurmuştur. EMEKLİ ve DAR gelirliyi PERİŞAN etmiştir. Vatandaş geçinemediğinden mecburen BORCA sarılmıştır.

FAİZ sarmalı ile: 2007 yılında FERDİ KREDİ borcunu ödemeyenlerin sayısı 44.026 iken, 2008’de 225.688’e çıktı. 2009’un sadece OCAK ayında ise 56.273 kişi kredi borcunu ödeyememiştir.

2007 yılında KREDİ KARTI borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 163.610 kişi, 2008’de 460.882 ve 2009 yılı sadece OCAK ayında 82.710 sayısına ulaşmıştır.

Sayın Başbakan ise; Kredi kartı borcunu ödeyemeyenleri DÜRÜST görmüyor. Allah kimseyi AÇLIKLA imtihan etmesin bu çaresiz insanlara ÇARE olacağına, ACİL müdahale ederek, borçları TAKSİTLENDİRMEK yerine insanların gururları ile oynanmaktadır.

Sayın Başbakan KRİZ tedbirlerini açıklıyor. Açıklanan dördüncü paket de ARABA veya EV alacakların ÖTV vergilerini düşürüyor, piyasayı canlandıracakmış. Dört pakette de Emeklini adı yok. EMEKLİNİN, dar gelirlini derdi; EV veya ARABA almak değil AÇLIKLA mücadele etmek. Emekli ve Dar gelirli CANINDAN oluyor, haberi yok.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Emeklilerin kazanılmış hakları bir bir ellerinden alınmış, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Emeklilerin zorunlu harcama kalemleri olan Doğalgaz, Elektrik, Ekmek ve Gıda maddelerine yapılan yüksek zamlar ile emekliler AÇLIĞA mahkûm edilmiştir. Emekliler, ekonomik zorluklarla evlerinden çıkamaz, kahvehanede bir bardak ÇAY içemez hale gelmişlerdir. EV HAPSİNE mahkûm edilmişlerdir.

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre; 2008 yılında Tüketici Fiyatları (TÜFE) %10.06 arttı. Emeklilerin EMEKLİ aylıklarına: SSK ve BAĞ-KUR Emeklilerine % 9.3, MEMUR Emeklilerine ise %8 zam yapıldı. Emekli aylıkları ENFLASYON’un altında kaldı. GERÇEK ENFLASYON’un bunun en az İKİ MİSLİ olduğunu düşünürsek EMEKLİLERİN bu şartlarda nasıl bir YAŞAM MÜCADELESİ verdiklerini, Hükümet yetkililerinin artık görmesi gerekiyor.

Lafta; Memur ve Emeklilere bir defaya mahsus 300.- TL verileceği söyleniyor, DEDİKODUDAN ileri gitmiyor. EMEKLİLER böyle bir SEÇİM kandırmacısını da istemiyor. TÜM EMEKLİLER aylıklarına en az 200.- TL seyyanen ZAM bekliyor. Aksi takdirde; Emekliler seçimde  Hükümeti TEĞET  geçecek, iktidar gerçeği; 29 Mart 2009 akşamı öğrenecek, fakat çok geç kalacaktır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

ALMA EMEKLİNİM AHINI,

ÇIKAR AHESTE AHESTE……

 

Yücel COŞKUN Osman ÖZDEMİR  
Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Türk Emekli-Sen Genel Başkanı