Başbakan kriz yok diyor! Amerika’da başlayıp bütün dünyayı saran mali krize Başbakan Türkiye’de yok diyor. Bu kriz Başbakan’ı değil Emekliyi vurdu. Zaten yapılan zamlardan sonra Emekliler kalp krizi geçirip ölüyorlar.

Ulaşıma, Elektriğe, Akaryakıta ve Doğalgaza %50’ nin üstünde zam yapan Hükümet, şimdi de Emeklinin ikramiyesini vermemektedir. Bir aydır Emeklilerin ikramiyeleri ödenmemekte, Bankalar Emekli Sandığı para göndermedi diyor. Emekli Sandığı da Maliye para vermedi diyor. İkramiyelerin ödenmemesinin suçunu birbirlerine atıyorlar.  

Maliye topladığı vergileri ne yapıyor? Yatırım diye maliyetinin 5-6 katı harcama yapılır, Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki işler yandaş müteahhitlere ihale edilirse tabii ki Emeklinin ikramiyesine para kalmaz.

Sosyal Güvenlik Kurumlarında işi bilen Genel Müdürler, Daire Başkanları, Bölge Müdürleri ve İl Müdürleri görevden alınıp yerlerine mevzuatı bilmeyen tecrübesiz kişilerin vekâleten atamaları yapılmaktadır. Bu nedenle kurumlarda işler yürümemekte, ikramiyelerde gecikmektedir. Devletin işleyişine sekte vurularak vatandaş gözünde devletin güvenirliği zedelenmektedir.

Çalışanlar; Borçlarından kurtulmak, çocuklarını evlendirmek veya oturacak bir ev almak maksadıyla EMEKLİ olmaktadırlar. Emekli ikramiyesine de acilen ihtiyaç duymaktadırlar. Emekli ikramiyesini alamayınca, düşüncelerini gerçekleştirememekte ve büyük hayal kırıklığına uğramaktadırlar.

Sayın Başbakanın acele Emeklilerin durumuna müdahil olmasını ve bir aydır ödenmeyen emekli ikramiyelerinin bir an önce ödenmesini talep ediyoruz.

Yücel COŞKUN Osman ÖZDEMİR  
Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Türk Emekli-Sen Genel Başkanı