Torba yasada herkesime yönelik popülist düzenlemeler var ama özellikle açlık ve yoksullukla pençeleşen emeklilerin hayati sorunları yine unutuldu.

Torba yasa gereksiz düzenlemelerle dolduruldu ama ne intibak yasası, ne refah payı, ne emekli maaşlarına yapıldığı söylenen zamlar, ne de banka promosyonlarından emeklilere de pay verilmesi konusuna torbada yer kalmadı.

Torba Kanun TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanının onayına sunuldu. Kanunda vergi ve cezalarını zamanında ödemeyenlere af getiriliyor. Vergisini zamanında ödeyen vatandaş ise yolunacak kaz mantığı içinde mağdur ediliyor.

Emekliye, işçiye, memura maaş artışı yaparken “kaynak yok” diyen Hükümet, çıkardığı af kanunu ile milyarlarca liralık alacağından bir kalemde vazgeçiyor.

Seçim öncesinde herkesime göz kırpmak ve oy avcılığı yapmak için, torba kanuna ne bulduysa dolduranlar, emeklilerin yıllardır beklediği intibak yasasını yine başka bahara bırakarak; emeğe ve emekliye verdiği değeri de ortaya koydu.

İhtimaldir ki; milyarlarca liralık affa imza atanlar, emeklilerin intibak yasası için yine “kaynak yok” mazeretine sığınacaklar. Ama hiçbir kaynak gerektirmeyen, emeklilere banka promosyonlarından pay verilmesi için gerekli düzenlemeyi de torba yasaya dahil etmeyerek bir yanlışa daha imza attılar.

Bunun yanında Ocak ayı için emekli maaşlarına seyyanen 60 TL zam yapıldığı söylendi ama hâla zamdan haber çıkmadı; hala zamlar ödenmedi. Emeklilerimiz Ocak-Şubat aylarında alacakları toplam 120 TL zammı beklerken; ay sonunu getiremedikleri için borçlandılar.

Yaklaşık 8,5 milyon emeklinin yaşadığı ülkemizde, emeklilerin siyasi ağırlığı yadsınamaz bir gerçek. Ancak, hükümet emeklileri unutarak büyük bir yanlışa imza attı ve tüm emeklilerin tepkisini çekti.

Gerekli gereksiz her konuyu torbaya dolduran Hükümet, emeklilerinin refah payını torbaya sığdıramadı. Devlet, milyarlarca liralık alacağından vazgeçtiğinde kara delik olmuyor ama vatandaşa yapılan sağlık ödemeleri, sosyal güvenlik ödemeleri, vatandaşların sağlığı ve geleceği kara delik oluyor. Eğer bir kara delik varsa ülkemizdeki adaletsiz uygulamalar nedeniyle emeklilerin öfkesinin oluşturduğu kara deliktir.

Torba kanunda da kendilerini unutanlara karşı emeklilerin duyduğu öfke, kara delik gibi bu iktidarı yutacaktır. 24.02.2010

Nalan Huriye AKCAN  Osman ÖZDEMİR
Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Türk Emekli-Sen Genel Başkanı