İş hayatından;  uzun ve yoğun bir çalışma  dönemi sonrasında emekli olan insan, gelecek endişesi duymadan, ömrünün geri kalan kısmında huzurlu, mutlu ve insanca yaşamayı hayal etmektedir.

Ancak ülkemiz emeklisi; aldığı çok düşük maaşlarla aybaşını nasıl geçireceğinin hesabını yapıyor. Hastalandığında hastaneye bile gitmeyi istememektedir. Zira Türk emeklisi hastanelere ve eczanelere ek ücret ödemekten, hastanelere otel parası ödemekten perişan olmuştur. AB ülkeleri emeklilerini Akdeniz’e tatile göndermektedir. Biz ise bu şartlarda yaşıyoruz.

Emeklilik bizler için çok zor geçmektedir. Hayat şartları her gün daha fazla ağırlaşmakta, sağlığımız bozulmakta, kapıyı bir alacaklı çalmaktadır.

Adaletsiz gelir dağılımı, düşük maaş sonucunda emekli olunca, mutlu günler geçirmek hayallerimiz yok olmuştur.

Emekli arkadaşım,

Birleşmeyen, bir araya gelip hakkını aramayan emekliler, açlık sınırının altında maaş almaktadırlar.

Emeklilere promosyon bile çok görülmektedir.

Emekliler daha fazla ezilmemek, haklarını korumak için, örgütlenme yolunu seçmelidir.

Emekliler iktidardan sendika kurma hakkının verilmesini istemektedir. Sendika kurulduğu takdirde, emeklilerin hak arama mücadelesi yasal zemine oturmuş olacaktır.

Emekli arkadaşım, teşkilatsız olunca, bir olmayınca, toplu olmayınca, ülkeyi yönetenler emeklileri hiç dikkate  almıyor.  Sendika mücadelemiz ve haklarımızı almak için,   gelin   birlik   olalım.   İnsanca   yaşamak,    emeklerimizin     karşılığını   almak,    insan  onuruna   yaraşır   bir   yaşam   sürmek   ve   kula   kulluk  etmemek  için  Türk Emekli-Sen’e ve Birleşik Emekliler Derneğimize destek verelim.

Hayat sıkıntılarına ve zorluklarına karşı, beraberce mücadele etmek ve iyi günlere ulaşmak sizin elinizde. Birlik olalım, bir olalım, iri olalım, diri olalım…. 

Bütün bu olumsuzluklar içinde emekliler gününüz kutlu olsun.

Osman ÖZDEMİR

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı