Türkiye’de politika üretemeyen, göstermelik açılış ve tamamen içi boş sözlerle günü kurtarma telaşı yaşayan hükümet, dış politikada da Türk Milleti’nin onuruna, töresine yakışmayan teslimiyetçi bir politika izlemektedir.

Üzülerek ifade ediyorum, Türk Dış Politikası resmen iflas etmiştir.AKP iktidarı döneminde üst üste gelen başarısızlıklar artık dış politikada da ciddiye alınmadığımızın bir göstergesi olarak karşımızda dururken Başbakan’ın “Yaptırmayız, ettirmeyiz” gibi sözleri, seçim yatırımından öte gitmemektedir.

Ortadoğu’da kan ve göz yaşı oluk oluk akarken, bölgemizde yaşanan olayları tribünden seyretme gibi bir alışkanlık edinen hükümetin  bu tavrı, ne yazık ki, yüzyıllardır Türkmenlerin egemenliği altındaki Kerkük’ü sahipsiz bir konuma getirmiştir.

Daha önce, Saddam Hüseyin’in demografik yapısıyla oynadığı Kerkük şimdi de ABD’yi arkalarına alan Kürt aşiretleri tarafından talan ediliyor.

Kerkük-Musul konusunda hem tarihi hem insani duyarlılığın gereklerini yerine getirilmesi adına hükümeti uyarıyoruz.

Hataları ve yanlışları kabul etmekte bir erdemdir. Bu erdemin gereği olarak, Türk insanın maşeri vicdanında Osmanlı mirasıyla ilgili en büyük kayıplarımızdan biri olarak her zaman yüreğimizi burkan bu toprakları, bu topraklar üzerinde yaşayan kardeşlerimizin kaderini aşiret reisi geçinenlerin ellerine bırakmayalım.

Türk milliyetçileri olarak, Musul ve Kerkük’ü anavatanın ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz ki; hükümetin bu konudaki ağır-aksak, adeta üzerine ölü toprağı serpilmiş vurdum duymazlığını kınıyoruz.

 

Bünyamin POLAT

Genel Sekreter