ÖZDEMİR: ZAMLAR EMEKLİNİN BELİNİ BİRAZ DAHA BÜKTÜ

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, yaşanan zam yağmuruna dikkat çekerek, “Emekliler enflasyon farkı dâhil 2017 yılı içinde %10,12 zam aldı. Aldığımız zamlar enflasyonun ve yeniden değerleme oranının altında kaldı. Maaşlar şimdiden %1,78 eridi. Hükümetten %1,78 alacağımız var” dedi.

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir açıklamasında;

Zam yağmuru bütün hızıyla devam ediyor.

Yeniden değerleme oranı son yılların en yüksek seviyesine ulaştı, % 14,47 olarak Maliye Bakanlığınca belirlendi.

Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl vergi, harç ve cezalar, yeniden değerleme oranına göre tespit ediliyor.

2018 yılı vergi, harç ve cezalar en az yeniden değerleme oranında artacak. Piyasa o oranda yükselecek. Enflasyon Türkiye İstatistik Kurumuna göre %11,9. tek rakamlı enflasyonu bu gidişle rüyalarımızda göreceğiz.

Emekliye kümülatif zam  %10,12

Yıllık enflasyon  %11,90

Çarşıdaki gerçek enflasyon  %25

Yeniden değerleme  %14,4

USD 3,87 TL

EURO 4,49 TL ‘ a yükseldi.

Emekliler enflasyon farkı dâhil 2017 yılı içinde %10,12 zam aldı. Aldığımız zamlar enflasyonun ve yeniden değerleme oranının altında kaldı. Maaşlar şimdiden %1,78 eridi. Hükümetten %1,78 alacağımız var.

Maaşların alım gücü 2016’nın bile gerisinde kaldı.

Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde sabit gelirli olan memur, emekli ve SSK’lılar zorunlu tüketim harcamalarındaki ve vergilerdeki yükseliş nedeniyle biraz daha yoksullaşarak yaşamaya çalışacaklar.

Bu nedenlerle eriyen emekli ve memur maaşları reel enflasyon oranlarında en kısa sürede iyileştirilmeli, emeklilere enflasyon farkına gerek kalmayacak derecede, yeterli ve kabul edilebilir bir maaş zammı yapılmalıdır” dedi.

 

 

  Osman ÖZDEMİR

   Türk Emekli – Sen

   Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı