ÖZDEMİR: BAYRAM İKRAMİYESİ BOĞAZIMIZA DÜĞÜMLENDİ

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, emeklilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, “Ocak ayında verilen zamlardan bir şey kalmadı, enflasyon aldı götürdü. Dövizdeki yükseliş ise son darbe oldu” dedi.

Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ocak ayında verilen zamlardan bir şey kalmadı, enflasyon aldı götürdü. Sebze ve meyveyi Brezilya’dan, haram helal nasıl kesildiği belli olmayan eti Sırbistan’dan, samanı Bulgaristan’dan ithal edersek olacağı buydu. Üretmeyen ülkelerin ekonomisini rüzgâr yönetir, ne taraftan eserse ekonomi o tarafa gider. Dolar hızla yükseliyor her şeyin fiyatı da ona göre değil mi.? Yerli üretim yapmazsan tabi ki fiyatlar yükselecek.

Bütçeye aranan ek kaynaklar her zaman memur ve emekliyi vurdu. Bedava yaptık denilen sağlık sistemi 14 ayrı kalemde ücretlendiriliyor. Para tuzağı oldu. Her adımı para. Randevu alınırken 4 lira, hastanede kayıt yapılırken 11 lira kesiliyor. Her reçete için %10 katkı payı ödeniyor. Acil ameliyatta özel ücret alınıyor. Suriyeli ve Gaziler dışında, 18 yaşın altındakilerde dâhil, SGK güvencesiyle çalışanlar ve emekliler, randevu almakla hastaneye adım atarken tam 14 noktada nefesi kesiliyor. Emekli maaşından kesildiği için hemen farkına varamıyor soygunun…

Hani Sağlık hizmetleri bedava idi? Yiyecek içecek zamlandı fiyatlar aldı başını gitti, her fırsatta elektriğe suya, doğalgaza, benzine, mazota zam yapılıyor. Sağlıkta zam üst üste geliyor. Bizim TUİK’ in enflasyonu hala düşük! Bu hesapta bir yanlışlık var.

Gazete ve televizyonlardan emekliye iki Bayramda bin’ er TL ikramiye verileceği müjdesi açıklandı, ne yazık ki son on beş günde petrol zamları, dövizdeki önlenemez artışla daha cebimize girmeden eridi gitti.

Emekli, Ramazanı nasıl geçireceğim, ne yiyeceğiz ne içeceğiz diye kara kara düşünmeye başladı. Üç kuruşluk müjde hevesini de kursağında bıraktınız, iftarda lokmalar boğazına düğümlenmeye başladı. Bayrama kadar ne yapacağız? Ramazanlık istiyoruz diyor. 4 kişilik bir ailenin Ramazan ayı yalnızca iftar sofrasının maliyeti 2.224,- TL olmuş. Biz emeklilerin maaşı yeme-içmeye bile yetmiyor”

 

 

Osman ÖZDEMİR

Türk Emekli – Sen

Birleşik Emekliler Derneği

Genel Başkanı