Koncuk, "10. 4 milyon emekliye 6 yıldır beklediği maaş promosyonundan birer maaş verilsin. Emekli Ramazan'da hükümetten bunu bekliyor" dedi.

Yaklaşık 10.4 milyon emekli  bankaların vereceği maaş promosyonunu unutmuyor. Günler geçtikçe de bu konudaki isyanı artıyor. Özellikle maaşı eridikçe ve zamlar yetersiz kaldıkça bu konudaki kızgınlığı daha da yükseliyor. Emeklilerin büyük çoğunluğu açlık sınırı altında maaş aldıklarını belirten Türkiye Kamu-Sen Başkanı  İsmail Koncuk, "Emeklinin büyük çoğunluğa açlık sınırı yani bin 75 liranın altına maaş alıyor. Kira borç ödeyen emeklinin bu parayla geçinmesi imkânsız. Ramazan'a sayılı günler kaldı. Emekliyi Ramazan alışverişi endişesi sardı. Emekli bu Ramazan'da ya kredi alacak ya da kredi kartı kullanacak. Buda borcunun artacağını gösteriyor. Bu rakamlarla emeklinin iftar ve sahur sofrasındaki yiyecek azalacak" diye konuştu.

BANKAYA DÖNER

Koncuk, bu Ramazan öncesi hükümetin ve bankaların yapacağı en iyi hareket ve hamle emekliyi bir maaş tutarında maaş promosyonu vermesi olduğunu belirtip, "Bu para devletten çıkmayacak. Emekliden para kazanan bankalardan çıkacak" dedi. Koncuk, "Emekli 6 yıldır maaş promosyonu bekliyor. Ramazan'da verilecek para bundan kesilsin.  Bu kadar zamanda SSK emeklisinin 3 bin 600  TL,  BAĞ-KUR emeklisinde 2bin 800 TL ve  memur emeklisin de ise 4 bin 300 TL tutuyor. Bundan emekliye bir maaş verse ne olur? Üstelik bunun büyük kısmı ödenecek borç, yapılacak alışverişle tekrar bankalara geri döner" dedi.

36.9 TL ARTACAK

Bu arada 2013 yılının ikinci 6 ayında emekli aylıklarına yapılacak artışlar belli oldu. Zamlı maaşla bile emeklinin geçinmesi çok zor.  Buna göre, Ekim 2008'den önce emekli olmuşların en düşük işçi emekli aylığı sadece 36.9 TL artışla 922.6 TL'den 959.5 TL'ye yükseldi. Diğer taraftan, 716.3 TL olan en düşük BAĞ-KUR esnaf emeklisi aylığı 745 TL olacak. En düşük memur emekli aylığı bin 86.6 TL'den, bin 130 TL'ye yükselecek. Memur emeklilerinin taban aylıklarındaki artış miktarı 43.5 TL oldu.