Enflasyon; Emekli maaşlarına yapılan zam oranını Şubat ayında çoktan aşmış, bundan sonraki aylarda da maaşlar reel olarak azalmıştır.

Emeklinin harcamalarında önemli yer tutan; Ekmeğe, Elektriğe, Doğalgaza ve Ulaşıma en az %20, pirinç, kuru fasulye, bakliyat, ayçiçeği yağı ve diğer gıda maddelerine %80’ den başlayarak %150’ye kadar zam yapılmıştır. Enflasyon; TÜİK’ e göre 10,61 gösterilmekte,  İTO’ ya göre ise 14,52’ dir.Gerçekleşen hayat pahalılığı %25’den aşağı değildir.

Hükümet Enflasyon hedefini bilinçli bir şekilde düşük tutarak Emeklilere, Çalışanlara az zam yapıyor. Bu yolla ÇALIŞAN ve EMEKLİ harcamalarından kıstığı parayı faiz çevrelerine aktarıyor. Aldıkları borcun faizini bize ödetiyor. Dünyada en yüksek faiz TÜRKİYE’de. Japon kadınları bile harçlıklarını Türk Bankaları’na yatırıp paralarını katlıyorlar. Çiftçi, ürünü zarar ettiği için üretim yapmıyor, üretim yapmadığı için Hükümet’ten destek primi alıyor. Hükümet’te ithâl tarım ürünleri ile tarımdaki açığı kapatıyor.

Neden ÜRETEN TÜRKİYE yerine, TÜKETEN TÜRKİYE?  Neden enflasyon düşükte, faiz yüksek?

Hükümet bir taraftan Sosyal Güvenlik Yasası ile Sağlık Kurumlarının, ilâçların, ortez ve protezlerin bedellerini Emekliden almakta, diğer taraftan enflasyon oyunları ile maaşlardaki artışları eriterek Emekliyi yeni bir cendereye sokmaktadır.

Yurdumuzun her köşesinde zor şartlar altında çalışarak Emekli olan arkadaşlarımız, yeni bir hayat zorluğu ile karşılaşmakta, açlık sınırının altındaki maaşları ile geçinmeye, çocuklarını okutmaya, evlendirmeye çalışmaktadırlar.

Çalışan memur maaşlarında yapılacak iyileştirmelerden Emekli Memurlarında istifade etmesini, emekli maaşlarının da insanca yaşanabilir seviyeye yükseltilmesini Hükümet’ ten talep ediyoruz

Yücel COŞKUN Osman ÖZDEMİR  
Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Türk Emekli-Sen Genel Başkanı